I 1980 købte en ung bilentusiast ved navn Thomas Brandow en Chevrolet Impala fra 1966, der var blevet beskadiget i en brand. Interiøret var ødelagt, og instrumentbrættet havde taget skade, men Thomas var fast besluttet på at restaurere den.
Med tiden og stor omhu begyndte bilen langsomt at ligne originalmodellen igen. Da bilen endelig var blevet restaureret til sin oprindelige stand, begyndte Thomas at foretage sine egne opgraderinger. I 2014 fik han ideen til at tilføje en mere excentrisk udstødningskonfiguration. Bilen har en V8-motor med dobbelte udstødningsrør, men med Thomas’ nye design skulle den se ud til at have i alt fire. Med sin brede erfaring inden for CAD og 3D-print vidste han præcis, hvordan han ville gå til værks for at realisere sin idé.
Det design, han valgte, har rektangulære udstødningsrør, hvor ydersiderne og de bageste kanter er vinklede for at efterligne Impalas bageste kofanger. Han konstruerede 3D-modellerne i programmet TopSolid.
Additiv fremstilling åbner nye muligheder
Fremstilling af kundetilpassede metaldele er en kostbar proces, der kræver tungt udstyr. Projektet havde været lagt på is på ubestemt tid, da det var umuligt for Thomas at fremstille rørene i rustfrit stål på egen hånd.
Det ændrede sig i marts 2022, da en Xact Metal XM200C – en pulverbedsfusionsprinter til metal – blev installeret på Protechs kontor i Sverige, hvor Thomas på det tidspunkt arbejdede. Som medarbejder hos Protech fik han nu adgang til en maskine, der gjorde det muligt at realisere det, han længe havde drømt om.
Konstruktion i rustfrit stål — fra prototype til færdig komponent
For at fremstille den endelige version måtte udstødningsrørets konstruktion bestå af flere dele. Et Y-rør blev fastgjort direkte på det eksisterende udstødningsrør, og på hver gren blev der monteret en perforeret indsats, der blev holdt på plads af et rektangulært låg. Delene var for store til at kunne udskrives som et komplet sæt, så de blev svejset sammen bagefter.
Inden den første prototype blev bygget, blev nogle detaljer udskrevet i rustfrit stål for at teste klemfunktionen og vurdere overfladekvaliteten efter slibning og polering. Da disse dele var blevet godkendt, gik Thomas i gang med den endelige udskrivning.

Sådan fungerer Xact Metal XM200C
I XM200C fremstilles emner ved hjælp af en laser, der sintrer en geometri sammen af metalpulver, lag for lag, indtil emnet er færdigt. Det overskydende pulver fjernes og genanvendes, emnet skæres løs fra byggepladen, og støttematerialet fjernes manuelt.
Dele er fuldstændig tætte umiddelbart efter udskrivningen og kan i princippet tages i brug med det samme. Af æstetiske årsager blev alle dele dog alligevel slebet og poleret — bortset fra indsatserne — især udløbsrøret, som er den mest synlige komponent.

Et projekt, der strækker sig over en hel karriere
Impalan har været omtalt i bilmagasiner og udstillet på adskillige biludstillinger rundt om i Europa. Takket være Thomas’ omhu og engagement blev den 1966-model Chevy Impala forvandlet fra et brandvrag til et beundringsværdigt køretøj.
Thomas Brandow gik på pension fra Protech ved årsskiftet 2024/2025 efter mange år i virksomheden. Impalas udstødningsrørsprojekt blev en passende afslutning på hans tid hos os — et projekt, der forenede hans passion for biler med den teknik, han havde arbejdet med gennem hele sin karriere.

Thomas Brandow ved sin Impala. Billeder fra fotoshootet til magasinet Wheels nr. 14 – 2014.
Foto: Patrik Karlsson – Kometfoto.
Fra XM200C til XM200
Siden Thomas gennemførte sit udstødningsrørsprojekt med XM200C, har Xact Metal lanceret en opdateret model — XM200G — med endnu bedre ydeevne.
XM200G er baseret på det gennemprøvede og brugervenlige design fra XM200C, men med et højtydende galvanometersystem til laserstyringen. Den nye konstruktion giver en hurtigere udskrivningshastighed takket være op til to lasere, der dækker 100 procent af byggefladen med en laserpunkt på 100 μm.
Med et byggevolumen på 150×150×150 mm er XM200G en konfigurerbar maskine med valgmuligheder som 100, 200 eller 400 W fiberlaser, vandkølede galvanometre og en udvidet materialebeholder. Det integrerede pulverhåndteringssystem gør det nemt at håndtere emner og pulver direkte udefra på maskinen.
Protech er forhandler af Xact Metal i Norden og tilbyder gratis rådgivning om, hvorvidt 3D-print i metal passer til din virksomhed.

Xact Metal XM200G
En professionel metalprinter med avancerede galvanometersystemer og dobbelte lasere. XM200G er ideel til produktion, forskning og produktudvikling, hvor både printhastighed og kvalitet er afgørende.
Har du et projekt, hvor 3D-print i metal kunne gøre en forskel?
Kontakt en ekspert for gratis rådgivning om 3D-print og hvordan det kan anvendes netop i din virksomhed.
Thomas Tønnesen
7683 8107
tt@protech.dk
Stratasys FDM®
Stratasys PolyJet™
Stratasys SAF™
Stratasys SLA®
Stratasys P3™ / DLP
UltiMaker FFF
Nyheder
Kundehistorier
Messer & events
White Paper
3D-print Guide
Om Protech