Ved hjælp af Stratasys’ 3D-print og Loctite® 3D IND3380 ESD har Nokia udviklet et skræddersyet bearbejdningsværktøj, der beskytter følsomme kredsløbskort under reparation – hurtigere, sikrere og mere omkostningseffektivt end traditionelle metoder.
Bæredygtighed er drivkraften bag innovation inden for elektronikreparationer
Elektronikbranchen står over for et stigende pres for at forlænge produkternes livscyklus og reducere elektronikaffald. For Nokia handler det om at udvikle skalerbare og bæredygtige løsninger til reparation og renovering af printkort – på en måde, der er sikker, gentagelig og omkostningseffektiv.
Varme og præcision – en vanskelig balance
Reparation af printkort kræver præcision. Mange komponenter er følsomme over for varme, og traditionelle reparationsmetoder medfører risiko for beskadigelse af omgivende komponenter, når defekte dele lodes væk med en IR-varmekilde. Udfordringen bestod i at finde et værktøj, der beskytter følsomme komponenter, overholder miljølovgivningen og let kan tilpasses forskellige kortlayouter uden omfattende omarbejdning.
ESD-sikker 3D-print beskytter følsom elektronik
Nokia samarbejdede med Kurtz Ersa om at udvikle et bearbejdningsværktøj, der mindsker termisk belastning – og valgte Stratasys’ 3D-print og Loctite® 3D IND3380 ESD-materiale til at fremstille det.
Værktøjet kombinerer metaldele med et ESD-sikkert 3D-printet hus, der er skræddersyet til Nokias specifikke kortlayouter. Det ESD-sikre materiale beskytter følsom elektronik mod elektrostatiske udladninger, mens den høje varmebestendighedstemperatur muliggør præcis varmestyring uden at beskadige de omgivende komponenter.

Hurtigere reparationer med mindre affald
Designet er nemt at tilpasse til forskellige kortarkitekturer og kan hurtigt integreres i eksisterende arbejdsgange. Layoutdata fra kortet kan genbruges direkte til at skabe nye værktøjer, hvilket gør løsningen skalerbar på tværs af flere produktlinjer.
Med 3D-printede ESD-sikre værktøjer kan Nokia nu udføre hurtigere og mere omkostningseffektive reparationer med mindre spild. Løsningen understøtter Nokias bæredygtighedsmål ved at forlænge elektronikens livscyklus og mindske behovet for nyproduktion.
For Kurtz Ersa betyder det en mere standardiseret og automatiserbar reparationsproces, der let kan skaleres op og tilpasses til nye produktlinjer.
Hvorfor Stratasys og Loctite® 3D IND3380 ESD?
Stratasys Origin Two er en 3D-printer til dele til slutbrug med uovertruffen nøjagtighed og overfladekvalitet – på niveau med sprøjtestøbte plastdele. I kombination med Loctite® 3D IND3380 ESD, et materiale med en høj varmeformningsgrænse på 190 °C og pålidelige ESD-egenskaber, er det en optimal løsning til fremstilling af præcisionsværktøjer i elektronikindustrien.
Protech er officiel forhandler af Stratasys Origin Two og Loctite® 3D IND3380 ESD i Norden. Vi hjælper dig med at finde den rigtige kombination af printer og materiale til netop din anvendelse.
Om Nokia
Nokia er en global B2B-teknologivirksomhed, der udvikler netværk og teknologi til at forbinde mennesker, maskiner og enheder med henblik på en mere bæredygtig og produktiv fremtid.
Om Kurtz Ersa
Kurtz Ersa er en globalt aktiv teknologikoncern, der blev grundlagt i 1779, og som har specialiseret sig i systemer og værktøjer til elektronikproduktion samt automatiseringsløsninger og additiv fremstilling.
Kontakt repræsentanten direkte:
Thomas Tønnesen
7683 8107
tt@protech.dk
Stratasys FDM®
Stratasys PolyJet™
Stratasys SAF™
Stratasys SLA®
Stratasys P3™ / DLP
UltiMaker FFF
Nyheder
Kundehistorier
Messer & events
White Paper
3D-print Guide
Om Protech